Hur man vinner över de envisa människorna i din kyrka

De har kallats fyllda tröjor, Guds utvalda frusna, och kritikutskottet. Här är 10 praktiska sätt att hjälpa dem att tina (lite).

Skriven av Tony Kummer – Uppdaterad 21 april 2016

Du vet vem jag pratar om.

De har kallats fyllda tröjor, Guds utvalda frusna, och kritikutskottet.

Jag skulle avskräcka från sådana fraser, men dessa förändringsresistenta kyrkliga medlemmar kan ha en chillande effekt på ditt ämbete. Många en ungdomspastor, barnens regissör och predikant har kramat framför sina skarpa ögon. De frågar i hemlighet ditt ledarskap, håller sitt stöd och ibland motsätter sig dina planer direkt. Kort sagt, de tror att ditt program förstör deras kyrka.

Att bli arg, hjälper inte och du har redan bett genom Psalm 35. Vad du behöver är en praktisk plan för att hjälpa dem att tina. Här är 10 tips från frontlinjen för att vinna över sina hjärtan och sinne.

Tillvägagångssätt: Enligt min erfarenhet är de flesta äldre kyrkliga medlemmar glada att betjäna och stödja barnens ministerium. Denna artikel talar främst om dem som behöver lite uppmuntran i den riktningen. I så fall kan du välja ett bättre sätt.

1. Bestäm att älska dem (oavsett vad)

Bitterhet växer snabbt i den här typen av situation och det är lätt att bli upprörd när människor väcker din vision. Låt inte känslor trumma din dom. Meditera på 1 Kor 13, fråga Jesus om att skapa den typ av kärlek i ditt hjärta. Ge nu upp på respektlösa smeknamn som ”utvalda frusna”.

2. Stöd och uppmuntra deras tjänst

Leta efter hur Gud kan använda dessa envisa troende. Har de en stark söndagsskola? Körar de varandra till läkarens kontor? Håller de bönlistan uppdaterad? Är de bra exempel på trogen långvarig närvaro? När du väl uppskattar sina bidrag, gör du ofta en poäng för att bekräfta deras värde.

3. Var en vän

Bjud in några av dem till McDonalds för kaffe. Bara säg något så här, ”Jag känner mig inte som att jag känner dig väldigt bra, låt oss koppla ihop nästa måndag.” Du borde inte ta upp ministerproblem först. Bara spendera tid och lyssna på vad som är viktigt för dem. Om konversationen faller av, fråga bara vad de tycker om de senaste nationella nyheterna.

4. Dela dina historier

När du väl har blivit sin vän, öppna med dina egna historier. Dela med dem om din familj eller specifika barn i ministeriet. Ingen blir upphetsad över visioner, men de flesta kommer gärna lyssna på hur Gud gör en skillnad i specifika människors liv.

5. Förklara dina motiv

När tiden kommer, förklara alltid hjärtmotivet bakom dina nya idéer. När vi lanserade Upward Soccer i vår kyrka delade jag varför det här programmet var viktigt för mig på en personlig nivå. Specifikt talade jag om familjer (med namn) som vi hade träffat i andra ungdomssporter och hur Soccer kunde föra dem till Kristus.

6. Sök deras hjälp

När människor inte är direkt involverade gör det kritik för lätt. Ett proaktivt tillvägagångssätt kommer att hitta dessa människor viktiga roller i det nya programmet. Äldre medlemmar är en perfekt match för tjänstebesökande bönelag eller skriva uppföljningskort. Se till att dessa är meningsfulla jobb som faktiskt matchar deras förmågor, inte bara uppfatta upptagen arbete.

Detta öppnar också dörren för att lära av deras erfarenhet. Som Kathryn sa på vår Facebook-sida, ”De har sett alla tider bra och dåliga måste vi värdera vad de säger som visdom. ”

7. Fråga den uppenbara frågan

”Vad skulle vinna dig över? Vad kan jag göra för att tjäna ditt stöd? ”Det kan vara något stumt, men den direkta vägen är ofta bäst. En av våra läsare på Facebook heter Rowena gjorde denna exakta punkt. Hon sa, ”Det verkar som om de hade de bästa svaren på problemet.”

8. Ge dem tid

Även de mest envisa kommer att komma över tiden, särskilt när de ser förändringen fungerar. Kom ihåg att även små barn behöver några veckor för att anpassa sig till en ny idé. Ibland måste du le och höja med vänlighet framåt och lita på Gud för att ta med dem.

9. erkänna dina misstag

När ditt program misslyckas, var först att acceptera skulden. Snabbt att äga dina misstag är det bästa skyddet mot kritik. En liten ödmjukhet kommer att gå en lång väg mot att bygga din kreditvärdigt på lång sikt.

10. Plocka upp smulorna

Bokstavligen lämna inte en röra i kyrkans byggnad. Detta är den vanligaste orsaken till konflikten jag har sett. Tvätta några diskar och helt enkelt springa vakuumet kommer att säkra dig timmar av sorg senare.

Vad tror du? Jag skulle gärna höra dina tips om detta ämne.

Relaterad

Skriven av Tony Kummer – Publicerad 26 augusti 2011 Filed Under: Barns ministerium Ledarskap Senast uppdaterad 21 april 2016

Om Tony Kummer

Tony Kummer är grundare och redaktör för ministerium-till-barn. Han är examen från Boyce Bible College (BA 2003) och har en magisterexamen från det sydliga baptistteologiska seminariet (MA in Children Education, 2008). Som en ordinerad pastor tjänstgjorde han i heltidsbarnsministeriet i 10 år innan han följde ett samtal till internationellt uppdragsarbete. Han har skrivit för Group Publishing, LifeWay och andra kristna förlag. Han är erkänd som expert på barns läroplan och konsulterar ofta för ledande VBS-producenter.

Like this post? Please share to your friends:
Föräldrar och barn
Lämna ett svar

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: